Montaż pompy ciepła monoblok. Jak ją zabezpieczyć i jakie są różnice między splitem?

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Pompa ciepła powietrze-woda typu monoblok to urządzenie, w którym wszystkie podzespoły znajdują się w jednej obudowie. Jest umieszczana na zewnątrz budynku, w dobrze izolowanej termicznie i akustycznie jednostce zewnętrznej. 

Pompy monoblok są ciche i nie wymagają wygospodarowania dodatkowego miejsca na jednostkę wewnętrzną. W tym poradniku wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z ich użytkowaniem.

Dwa rodzaje pomp ciepła: split i monoblok

Pompa ciepła jest tanim i ekologicznym źródłem energii. Eksperci szacują, że koszty jej eksploatacji mogą być nawet 50% niższe niż w przypadku kotła gazowego o podobnej mocy. Jeszcze większy komfort cieplny osiągniemy poprzez połączenie pompy z ogrzewaniem ściennym lub podłogowym. 

Ponadto wyróżniamy dwa rodzaje pomp ciepła:

  1. Pompa typu split – składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. Łączą je szczelne przewody, w których krąży czynnik chłodniczy;
  2. Pompa typu monoblok – w której wszystkie komponenty pompy zamknięto fabrycznie w jednej, hermetycznej obudowie.

Łatwiejszy montaż pompy ciepła monoblok

Pompy ciepła o budowie rozłącznej typu split nie da się szybko zamontować. Jej instalacja wiąże się bowiem z ingerencją w układ chłodniczy, co wymaga odpowiednich kwalifikacji i uprawnień po stronie instalatora. 

Natomiast montaż pompy monoblok jest mniej pracochłonny, bo polega jedynie na wykonaniu przyłączy wodnych i wpięciu monobloka do instalacji centralnego ogrzewania. Pomijamy więc cały proces związany z wykonywaniem połączeń pomiędzy jednostkami czy sprawdzaniem ich szczelności. Dodatkowo:

  • pompa monoblok jest szczelna i nie wymaga kontroli szczelności;
  • nie musimy ingerować w układ chłodniczy, ponieważ jest hermetyczny i umieszczony w jednostce zewnętrznej;
  • monoblok wyróżnia się cichym działaniem, bezawaryjnością i wysoką izolacją termiczną.

Podsumowując, montaż monobloków jest łatwiejszy, szybszy i obarczony mniejszym ryzykiem błędów.

Czy warto montować samodzielnie?

Teoretycznie osoba prywatna mogłaby wykonać montaż monobloka we własnym zakresie. Przy tego typu sprzęcie nie trzeba mieć uprawnień F-GAZ, jak przy pompie split. Wszystkie najważniejsze elementy pompy monoblok są złożone fabrycznie, a ich szczelność została wcześniej sprawdzona. Oprócz tego wystarczy zamontować tylko jeden element zamiast dwóch. 

Jednak niezależnie od sytuacji, zalecamy instalację monoloboka przez doświadczonego fachowca, który posiada uprawnienia SEP i wykona szereg połączeń elektrycznych. Wtedy będziemy pewni, że montaż został przeprowadzony dokładnie i prawidłowo.

Skuteczne zabezpieczenie pompy monoblok 

Używając pompy typu monoblok należy zabezpieczyć ją przed mrozami. Większość monoblokowych pomp ciepła (w przeciwieństwie do splitów) wymaga zabezpieczenia przed zamarzaniem wody krążącej między budynkiem a jednostką zewnętrzną. Musimy zrobić to na wypadek dłuższej przerwy w dostawie prądu podczas niskich temperatur. 

Jeżeli woda lub freon w agregacie zamarzną, co doprowadzi do rozerwania agregatu i przedostania się wody do układu chłodniczego, urządzenie ulegnie uszkodzeniu. 

Na szczęście są na to sposoby. Aby zabezpieczyć pompę monoblok przed mrozami i przerwami w dostawie prądu, możesz:

  • wykonać zewnętrzną instalację wodną ze specjalnych rur preizolowanych,
  • wypełnić agregat substancją odporną na zamarzanie, np. gotowym roztworem glikolu etylenowego lub (najlepiej) propylenowego,
  • zamontować agregat prądotwórczy lub akumulator typu UPS (co zapobiegnie zamarzaniu przewodów podczas przerwy w dostawie energii),
  • zamontować zawór opróżniający, który umożliwi spuszczenie wody z urządzenia i zewnętrznej części instalacji wodnej. 

 

Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej pomocy w montażu i doborze właściwego zabezpieczenia dla pompy ciepła monoblok, zapraszamy do kontaktu pod numer telefonu: 503 515 520 lub do naszej siedziby w Kaliszu przy ul. Skarszewska 4.

 

 

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Kalkulator Fotowaltaiki

Masz pytania? Zadzwoń: