Najczęściej zadawane pytania - Fotowoltaika

1. Co warto wiedzieć o montażu fotowoltaiki?

Montażem zajmuje się nasza wykwalifikowana i doświadczona ekipa fachowców, m.in. automatycy, dekarze i elektrycy.  Nasza firma PROWABLE sp. z o.o. oferuje najlepszej jakości usługi montażu i doradztwa, dzięki czemu nie będziesz musiał się o nic martwić. Na początek zostaje przygotowana oferta dla klienta, po jej zaakceptowaniu przystępujemy do opracowania projektu oraz montażu paneli  fotowoltaicznych. 

Firma PROWABLE sp. z o.o. posiada OC firmy dzięki czemu inwestor może być bezpieczny, że w razie jakichkolwiek uszkodzeń firma ubezpieczeniowa pokryje koszty naprawy.

Podczas instalacji monterzy wykonują w poszyciu tylko wystarczającą ilość otworów, ile potrzeba do prawidłowego zainstalowania instalacji fotowoltaicznej na dachu, oraz zrobią to w sposób profesjonalny byś nie musiał się obawiać ewentualnych przecieków. 

2. Jakie rodzaj dachu pod panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne można zamontować na dachu z każdym pokryciem dachowym. 

W przypadku gdy klient dopiero buduje dom lub planuje wymienić jego pokrycie warto się zastanowić przed zakupem materiałów. Ponieważ jeśli pokryje się większość dachu panelami fotowoltaicznymi to szkoda tracić na drogich pokryciach dachowych, które i tak będzie zakryte.

Ekonomiczniej więc położyć pod panele fotowoltaiczne znacznie tańsze pokrycia dachowe.

3. Jakich informacji potrzebujemy, aby zamontować na Twoim domu panele fotowoltaiczne?

Potrzebujemy kilku podstawowych informacji od Klientów:

  • Ile obecnie zużywają energii elektrycznej (najlepiej obrazuje to roczne zużycie)
  • Kto jest operatorem sieci energetycznej, z której korzysta Klient.
  • Jaka jest konstrukcja dachu, oraz jakie jest jego pokrycie.

 

Najlepszym miejscem na instalacje są połacie południowa i zachodnia, które są najbardziej nasłonecznione. Dlatego też, prosimy klientów o zdjęcia połaci dachu na której mamy wykonać instalację. Klient może sam nam przesłać wszystkie potrzebne informacje lub skontaktować się z naszym doradcą, który przyjedzie na miejsce, zrobi zdjęcia dachu oraz spisze wszystkie dane potrzebne do stworzenia oferty.

4. Co muszę przygotować pod montaż paneli fotowoltaicznych?

Jeżeli budujesz dom, na którym chcesz zamontować panele fotowoltaiczne, zostaw peszel lub otwór do schowania kabli od instalacji fotowoltaicznej.

W starszych budynkach nasi monterzy przed przystąpieniem do pracy, ustalają z Klientem najdogodniejszą drogę poprowadzenia przewodów i miejsce dla inwertera.

5. Co to jest Fotowoltaika?

PV to skrót od fotowoltaika lub fotowoltaiczne. Panele fotowoltaiczne przekształcają darmowe promienie słoneczne w prąd stały. Następnie energia przesyłana jest do inwertera (inaczej falownik). Inwerter przekształca energię w prąd zmienny – ten używany w domu.

6. Fotowoltaika a solary?

Solary służą wyłącznie do ogrzania wody, która może być użyta do mycia, gotowania lub prania. Tymczasem panele fotowoltaiczne służą do produkcji prądu.

 

Kolejną różnicą jest to, że podczas dobrej pogody solary mogą pracować maksymalnie od maja do września. W innych miesiącach są zupełnie nieprzydatne. Zimą szybciej schłodzą, aniżeli ogrzeją wodę.

 

Natomiast panele fotowoltaiczne pracują przez cały rok. Latem produkują znacznie więcej prądu niż zimą, gdyż promienie słoneczne padają pod innym kątem, dni są krótsze, a słońce rzadziej wychodzi zza chmur.

 

Nadmiar energii, wyprodukowanej latem, można oddać do sieci i odebrać zimą.

7. Instalację o jakiej mocy potrzebuję ?

Moc instalacji, jaką powinna mieć można oszacować na kilka sposobów. W przypadku domu, z którego korzystasz od wielu lat, wystarczy, że podasz nam miesięczne zużycie energii, oraz wysokości rachunków za prąd 

 

Natomiast gdy dopiero budujesz dom, trzeba się zastanowić, z jakich sprzętów elektrycznych będzie się korzystać w przyszłości. Wtedy oszacujemy ile będziesz zużywał energii elektrycznej oraz instalację o jakiej mocy będziesz potrzebować.

 

Jeśli planujesz używać prąd do ogrzania domu przy pomocy np. folii grzewczych, wtedy musisz posiadać charakterystykę cieplną budynku. Jest to konieczne do oszacowania pełnego zużycia energii.

 

Dodatkowo po roku od uruchomienia instalacji, sprawdzamy na ile te szacunki się potwierdziły. Często bywa, że osoby, które oszczędzały energię, po zamontowaniu instalacji przestały na to zwracać uwagę. A ilość zużywanego przez nie prądu znacznie wzrosła.

8. Czy fotowoltaika na nowym domu ma sens?

Oczywiście, że tak! Nie ma znaczenia, czy chcesz zamontować instalację fotowoltaiczną nowym czy starym domu. W przypadku domów użytkowanych przez wiele lat jedynie potrzebujemy rachunków za prąd, koniecznych do oszacowania mocy paneli. 

 

Natomiast gdy dopiero budujesz dom, trzeba się zastanowić, z jakich sprzętów elektrycznych będzie się korzystać w przyszłości. Wtedy oszacujemy ile będziesz zużywał energii elektrycznej oraz instalację o jakiej mocy będziesz potrzebować.

 

Jeśli planujesz używać prąd do ogrzania domu przy pomocy np. folii grzewczych, wtedy musisz posiadać charakterystykę cieplną budynku. Jest to konieczne do oszacowania pełnego zużycia energii.

9. Co to wydajność paneli fotowoltaicznych?

Wydajność paneli fotowoltaicznych to ilość energii elektrycznej, które są one w stanie wyprodukować. Z każdym rokiem pojawiają się coraz bardziej wydajne moduły. Jeszcze w 2017 roku panele miały około 300 W. Obecnie firma Prowable sp. z o.o. standardowo oferuje moduły o mocy 390 W, które są podobnej wielkości, co te z  2017 roku. 

Im mocniejszy panel, tym większa jego wydajność. Co za tym idzie – ilość energii którą może wyprodukować jest większa.

10. Czy warto montować instalację przed przeprowadzką do nowego domu ?

Tak, warto. Jednak do sprawy podchodzimy indywidualnie. Jeśli klient obawia się włamania lub wandali, wtedy lepiej się wstrzymać z montażem, najlepiej przeprowadzić montaż paneli krótko przed przeprowadzką  lub tuż po niej.

11. Co znajduje się w projekcie PV?

Dla każdego Klienta przygotowujemy indywidualną ofertę, w której dokładnie wyliczamy koszt montażu instalacji oraz jak szybko zwróci się inwestycja w PV. Podajemy też zakres usługi (projekt, montaż, podłączenie instalacji do sieci energetycznej).

 

Po zaakceptowaniu oferty, opracowujemy projekt, który dostarczamy do operatora sieci energetycznej. Projekt instalacji zawiera informacje na temat rodzaju i mocy paneli fotowoltaicznych oraz typu inwertera lub mikroinwerterów.

12. Czy panele fotowoltaiczne produkują prąd zimą ?

Panele fotowoltaiczną produkują prąd również zimą, lecz z mniejszą wydajnością, przyczyną tego są warunki atmosferyczne.

 

W zimowych miesiącach Słońce jest bardziej oddalone od Ziemi, kąt padania promieni słonecznych też jest inny niż latem. A i dni słonecznych jest znacznie mniej oraz są one krótsze niż w czerwcu, lipcu czy sierpniu.

13. Czy instalacja fotowoltaiczna na gruncie się opłaca?

Niezależnie od rodzaju podłoża instalacja fotowoltaiczna zawsze się opłaca, ponieważ po dłuższym lub krótszym okresie czasu się zwraca. W dodatku ten sposób wytworzenia prądu nie wiąże się z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego.

 

Najważniejsze jest zaprojektowanie instalacji by działała w najwydajniejszy sposób. Panele muszą być przymocowane do stelażu pod odpowiednim kątem i ustawione tak, by w ciągu dnia padało na nie jak najwięcej promieni słonecznych.

14. Ubezpieczenie PV – czy warto?

Polisa ubezpieczeniowa chroni ubezpieczonego od poniesionych szkód. Ubezpieczenie mikroinstalacji w ostatnim roku stało się standardem w polisach. Przy zawieraniu umowy z ubezpieczycielem trzeba podnieść wartość nieruchomości o cenę zestawu fotowoltaicznego. Ubezpieczenie PV może obejmować uszkodzenia paneli, powstałe podczas silnych opadów gradu, pożaru, wichury, nawałnicy lub innego zdarzenia losowego. Zależnie od rodzaju polisy i towarzystwa ubezpieczeniowego, Klient może się też spodziewać odszkodowania, gdy instalacja nie działa przez dłuższy czas, a on w związku z tym poniósł straty finansowe. Oczywiście podstawą wypłaty środków jest ważny przegląd instalacji elektrycznej, wykonany zgodnie z ustawą. 

 

Warto też zastanowić się nad ubezpieczeniem PV od kradzieży lub uszkodzenia przez wandali.

Koszt polisy przy ubezpieczeniu budynków to około 30zł na rok.

15. Działka pod fotowoltaikę?

Na wybór terenu pod montaż naziemnej instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników.

Inne warunki musi spełniać teren, na którym powstanie przydomowa instalacja, a inne działka pod farmę fotowoltaiczną.

 

Wybór odpowiedniego gruntu jest więc sprawą indywidualną i uzależnioną m.in. od potrzeb Klienta i obowiązujących przepisów. Nasi doradcy chętnie  pomogą w szczegółowym wyjaśnieniu tej kwestii.

16. Dofinansowanie – pieniądze na montaż paneli fotowoltaicznych?

Obecnie Polacy mogą skorzystać z wielu form pomocy przy montażu instalacji fotowoltaicznych.

Więcej informacji w zakładce ,, Dofinansowanie”.

17. Jak wykorzystać nadwyżki energii, wyprodukowanej przez PV?

Wszystkie instalacje fotowoltaiczne muszą być przyłączone do sieci energetycznej w świetle obowiązujących przepisów. Jeżeli montujesz na dachu swojego domu panele PV, powinieneś złożyć tzw. zgłoszenie mikroinstalacji, a zakład musi w ciągu 30 dni wymienić licznik na dwukierunkowy. Kolejnym krokiem jest aneksowanie umowy lub podpisanie nowej.

 

Nowy licznik mierzy ilość energii elektrycznej, którą pobierzesz z sieci oraz tą, którą do niej oddasz. A oddawana będzie tylko ta energia, którą wyprodukują Twoje panele, a Ty nie będziesz w stanie jej od razu zużyć.

 

Zazwyczaj panele produkują nadwyżki energii elektrycznej od wiosny do jesieni. Prąd oddany do sieci możesz odebrać w dowolnej chwili.

18. Jak działa magazynowanie energii elektrycznej w sieci?

Do sieci oddajesz tylko nadwyżkę prądu, wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczna, której nie byłeś w stanie zużyć. Zmagazynowaną energię elektryczną możesz odebrać w dowolnym momencie, czyli wtedy, gdy będziesz jej potrzebować. Za magazynowanie energii nic nie płacisz. W ramach zapłaty zakład energetyczny zatrzyma 20% przechowanej energii.  Na przykład instalacja wyprodukuje 5000 kWh, zużyjesz połowę czyli 2500 kWh, resztę oddasz do sieci (2500 kWh). Zakład zabierze 500 kWh (20%* 2500 = 500). Do odbioru będziesz mieć 2000 kWh.

19. Zerowe rachunki za prąd - Samowystarczalność ?

Każdy, kto posiada instalację fotowoltaiczną, musi – zgodnie z prawem – być przyłączony do sieci energetycznej. Nie masz prawa się od niej odciąć.

 

Możesz jednak zadbać o to, aby Twoja instalacja fotowoltaiczna produkowała tyle prądu, ile potrzebujesz. Zbilansowanie mocy powinno obejmować cały rok, ponieważ latem moduły produkują nadwyżki energii, które możesz wykorzystać zimą, gdy praca paneli jest mniej wydajna. Z tego też względu konieczne jest przyłączenie do sieci energetycznej, ponieważ to w niej możesz bez ponoszenia wysokich kosztów, przechowywać nadwyżki wyprodukowanego prądu.

 

Oczywiście możesz też zdecydować się na instalację off-grid, która będzie składać się nie tylko z paneli fotowoltaicznych, ale też z pojemnych akumulatorów i regulatorów ładowania. System off-grid przydaje się w domach zeroenergetycznych oraz w budynkach, które znajdują się na terenach, gdzie często dochodzi do awarii sieci energetycznej.

 

Trzeba jednak pamiętać, że budowa instalacji off-grid wiąże się ze spełnieniem wielu warunków, a także ze sporymi wydatkami na drogie akumulatory.

20. Wzrost wartości nieruchomości po montażu PV?

Wartość budynku znacznie rośnie po montażu PV. Ponieważ potencjalny nowy właściciel może od razu z niej korzystać, co zmniejszy koszty utrzymania domu.

 

Odpowiedzenie na pytanie ,, O ile PV zwiększa wartość domu?” jest już znacznie trudniejsze. Ponieważ jest to sprawa indywidualna i uzależniona m.in. od wielkości instalacji, rodzaju i mocy modułów, a także od tego ile lat mają panele i w jakim są stanie technicznym.

21. Jaka jest procedura wymiany licznika na dwukierunkowy?

Po zamontowaniu domowej instalacji fotowoltaicznej należy wysłać zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do operatora energii elektrycznej, pod którego podlegasz. Dostawca prądu ma 30 dni od daty wpłynięcia zgłoszenia, aby wymienić licznik na dwukierunkowy. Będzie on mierzył, ile prądu pobierzesz z sieci oraz do niej oddasz.

Za montaż licznika dwukierunkowego nic nie płacisz.

Przy okazji prawdopodobnie otrzymasz nowy numer klienta oraz numer rachunku bankowego do przelewania opłat. Zakład rozliczy też prąd, którego zużycie zostało zapisane na starym liczniku.

 

Rozliczanie z zakładem energetycznym może następować  w cyklu miesięcznym, dwumiesięcznym lub półrocznym w zależności od zapisów w umowie kompleksowej ze sprzedawcą energii

22. Jak i gdzie można montować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne powinny być zamontowane na odpowiednio przygotowanym stelażu. Lustro modułów musi być skierowane w stronę południową lub ewentualnie zachodnią, które są najbardziej słoneczne. 

 

Stelaż pod instalację może być umieszczony na dachu: domu, budynku gospodarczego, bloku, kamienicy, fabryki i wielu innych budynków. Istotne jest, aby konstrukcja dachu była wystarczająco wytrzymała do umieszczenia na niej ciężaru paneli. Moduły także coraz częściej instalowane są na metalowej konstrukcji, umieszczonej bezpośrednio na gruncie.

 

Można także montować panele fotowoltaiczne zamiast zadaszenia wiaty lub tarasu, na balustradzie, o ile istniejąca w budynku instalacja elektryczna umożliwia korzystanie z takiego urządzenia.

23. Gwarancja fotowoltaiczna – co warto wiedzieć?

Wszystkie panele fotowoltaiczne są objęte gwarancją producenta. Wynosi ona do 25 lat i dotyczy liniowego spadku mocy. Producent gwarantuje Klientowi, że przez ten czas wydajność paneli nie spadnie o więcej niż 20% (w przypadku instalacji o mocy do 10 kW lub 30%, gdy panele ma większą moc).

24. Ile energii jest zużywane rocznie w domu?

Zużycie prądu w domu jest kwestią indywidualną w każdym domu. Aby dokładnie ocenić roczne zużycie prądu w danym domu, najlepiej spojrzeć do rachunków za energię z ostatnich 12 miesięcy.

25. Czy instalacja fotowoltaiczna może służyć jako agregat w razie awarii ?

Nie jest to możliwe, ponieważ panele również potrzebują prądu elektrycznego, aby działać i produkować energię. 

Aby zabezpieczyć się na wypadek awarii sieci, można kupić agregat prądotwórczy i przygotować przy liczniku miejsce do jego szybkiego podłączenia albo wybrać instalację off-grid.

26. Jaka jest wielkość i waga paneli?

Jest to zazwyczaj w przybliżeniu 1 metr szerokości i 1.67 cm długości. Występują coraz częściej  panele  o wymiarach 1 metr szerokości na 2 metry długości. Waga jednego panela wynosi od około 19 do 23 kg.

27. Jaka jest żywotność paneli PV?

Gwarancja producenta wynosi 25 lat, lecz panele dobrej jakości mogą produkować energię nawet przez 50 lat, oczywiście pod warunkiem dobrego montażu oraz braku uszkodzeń.

28. Jak szybko zwrócą się koszty instalacji fotowoltaicznej ?

W większości przypadków jest to maksymalnie 7 lat, zazwyczaj 5-6 lat. W dodatku jeśli Klient otrzyma dofinansowaniem to ten czas będzie krótszy. Można także przyspieszyć ten proces  jeśli będzie się korzystało z ulgi termomodernizacyjne, dzięki której nawet przez 6 lat można odliczyć od podatku wydatki na PV.

29. Ile energii wytwarzają panele fotowoltaiczne?

W standardowej ofercia firma Prowable sp. z o.o. powiada panele fotowoltaiczne o mocy 390W. Czyli, każdy z paneli może wytworzyć optymalnie 390 kWh rocznie.

30. Kiedy montować PV ?

Pora roku nie ma znaczenia, pod warunkiem, że dach jest suchy i panuje dodatnia temperatura.

31. Monokrystaliczne czy polikrystaliczne panele fotowoltaiczne?

Zarówno jedne jak i drugie ogniwa sprawdzają się na szerokości geograficznej, na której znajduje się Polska. Natomiast coraz częściej instalowane są moduły monokrystaliczne, które są cienkie i mają ciemną barwę (full black). Prezentują się szczególnie estetycznej na dachach z pokryciem o kolorze czarnym, lub w różnych odcieniach szarości.

32. Inwerter/falownik – co to jest?

Inwerter / falownik – Urządzenie, które zamienia stały prąd, wyprodukowany przez panele PV na prąd przemienny, którym można wykorzystać w domu.  Jest niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej.

33. Jaki inwerter do instalacji fotowoltaicznej?

Wybór jest szczególnie uzależniony od rodzaju instalacji PV oraz indywidualnych potrzeb Klienta. Prowable sp. z o.o. oferuje pomoc doradcy, który podpowie, który model najlepiej spełni oczekiwania Klienta.

 

Przy mniejszych instalacjach wystarczy falownik jednofazowy. W przypadku zestawu o większej mocy, konieczne jest zastosowanie inwertera trójfazowego.

 

Dostępne są także mikroinwertery, które umożliwiają podgląd i niezależną pracę  poszczególnych paneli fotowoltaicznych. Mikroinwertery są dobrym rozwiązaniem dla osób, które planują w przyszłości rozbudować instalację fotowoltaiczną.

34. Jaki kąt nachylenia paneli?

Kąt nachylenia głównie jest uzależniony od kąta nachylenia dachu oraz od tego w jaki sposób umiejscowiony jest budynek. Panele montowane są zawsze na południowej połaci dachu gdzie jest największe nasłonecznienie, później bierze się pod uwagę wschodnią i zachodnią stronę dachu.

35. Instalacja PV na firmie ?

Instalacja PV tak samo sprawdzi się na każdym z budynków. Natomiast jeśli chodzi o wydatki na energię, montaż instalacji PV na budynku firmy to bardzo często jedyny sposób aby w znaczący sposób zmniejszyć koszty prowadzenia działalności.

36. Czy przedsiębiorca może wliczyć system PV w koszty uzyskania przychodu?

Tak przedsiębiorca ma możliwość wliczyć system fotowoltaiczny w koszty uzyskania przychodu.

37. Czy pozwolenie na fotowoltaikę jest potrzebne?

Jeśli jesteś właścicielem budynku, gruntu, działki, wówczas nie potrzebujesz żadnych pozwoleń.

Inaczej jest w przypadku, gdy planowana jest instalacja na tzw. części wspólnej – np. na dachu kamienicy lub bloku, którym zarządza wspólnota mieszkaniowa.

38. Co to jest net metering?

Net metering – oznacza opomiarowanie netto. Oznacza to rozliczanie się  prosumenta z zakładem energetycznym z prądu, który wyprodukował i oddał do sieci oraz z energii, którą z niej pobrał.

Za przechowanie nadwyżki energii, wyprodukowanej przez panele PV, energetyka pobiera 20% oddanego do niej prądu (w przypadku instalacji o mocy do 10 kW lub 30%, gdy PV ma większą moc).  Klient płaci tylko za kWh, które musiał kupić od sieci energetycznej.

Od 2019 z net metering mogą nie tylko korzystać klienci indywidualni ale także firmy. Instalacja taka nie może jednak przekraczać mocy 50 kWp

39. Kto to jest prosument?

Prosument – jest to zarówno producent i konsument. Prosument jest producentem energii elektrycznej (nadwyżki), które oddaje do publicznej sieci energetycznej. Jest on także konsumentem, np. w przypadku gdy w razie potrzeby kupuje prąd wytworzony przez zakład energetyczny.

40. Prowadzę działalność gospodarczą, czy mogę być prosumentem?

Pod koniec sierpnia 2019 roku w Polsce zaczęły obowiązywać nowe przepisy, na mocy których także małe i średnie firmy mogą być traktowane jako prosumenci. To oznacza, że przedsiębiorcy mają prawo montować instalacje fotowoltaiczne, a nadwyżki wyprodukowanego przez nie prądu mogą magazynować w publicznej sieci energetycznej. Za przechowanie energii operator potrąci 20% z oddanej nadwyżki – w przypadku instalacji o mocy do 10 kW. Gdy prosument posiada instalację PV o większej mocy, magazynowanie energii w sieci będzie go kosztować utratę 30% nadwyżki.

41. Co to kWp?

kWp – oznacza maksymalną moc, jaką mogą osiągnąć panele fotowoltaiczne, jeśli ich praca odbywa się w tzw. standardowych warunkach pomiarowych. Innymi słowy ile energii elektrycznej (1 kWh), jest w stanie wyprodukować dany panel lub cała instalacja fotowoltaiczna.

42. Czy w Polsce fotowoltaika ma małą wydajność ?

Kluczowym elementem jest dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja PV, która może zasilać dom przez cały rok. Ważne jest gromadzenie nadwyżek energii, którą się wyprodukowało latem by wykorzystać ją w zimę, gdy wydajność instalacji PV spada ze względu na warunki atmosferyczne.

43. Jakie przewody powinny być wykorzystane do instalacji PV?

Monterzy podczas instalacji używają różnych rodzajów przewodów – jednożyłowe, wielożyłowe. Dobierane są one odpowiednio do zestawu fotowoltaicznego. Dodatkowo posiadają one kilka wspólnych cech. Przewody muszą być odporne na wysokie i niskie temperatury, wilgoć oraz powinny być elastyczne i przystosowane do stosowania na zewnątrz budynku.

44. Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych?

Przy wyborze najważniejsze aby zwrócić uwagę nie na cenę, a na jakość. Zakup PV nie należy do małych wydatków, a instalacja powinna służyć przynajmniej 25 lat jak oferuje producent, a najlepiej jeszcze dłużej. Należy sprawdzić kto jest wytwórcą paneli – czy to jest uznany Polski producent jak Bruk-Bet Solar czy Hanplast z gwarancją w Polsce czy tani, chiński dostawca taki jak JaSolar czy EXE? Należy się upewnić co do czasu gwarancji, na panele, który powinien wynosić co najmniej 25 lat.

 

Dodatkowo instalacja PV nie będzie działać bez inwertera, który zamieni prąd stały w przemienny. Taki prąd można wykorzystać w domu. Przy wyborze inwertera najlepiej poprosić o pomoc jednego z naszych doradców, by spełniał wszystkie oczekiwania Klienta. 

Dotyczy się to także montażu. Nasi monterzy posiadają niezbędną wiedzę by w odpowiedni sposób zamontować i podłączyć panele, nie uszkadzając przy tym pokrycia dachy, nie doszło do spięcia a instalacja działała sprawnie przez wiele lat.

45. Czy można ogrzać wodę przez instalację PV?

Panele fotowoltaiczne nie służą do bezpośredniego podgrzewania wody. Moduły PV służą do generowania energii z promieni słonecznych, które mogą być później użyte do na przykład zasilania bojlera czy ogrzewacza wody.

46. Czy istnieje możliwość korzystania jednocześnie z solarów i fotowoltaiki?

Oczywiście, na jednym budynku mogą być jednocześnie zarówno solary jak i panele fotowoltaiczne.

Jeśli nie posiadasz jeszcze żadnego z tych rozwiązań. Wówczas bardziej ekonomiczny będzie montaż wyłącznie paneli fotowoltaicznych, ponieważ wyprodukują one prąd, który można użyć do dowolnych celów. Panele PV działają dodatkowo cały rok Natomiast solary ogrzeją wodę tylko w ograniczonym okresie w roku.

47. Kiedy wezwać serwis fotowoltaiki ?

Zgłoszenie serwisowe powinno nastąpić jedynie w przypadku długotrwałego, znaczącego spadku mocy. Wówczas serwisanci sprawdzą, jaka jest przyczyna występującego problemu

48. Czy należy odśnieżać panele fotowoltaiczne w zimie?

Nie powinno się odśnieżać paneli PV ze względu na ryzyko uszkodzenia podczas ich odśnieżania. Panele są montowane pod kątem, aby pochłaniały jak najwięcej promieni słonecznych. Zimą śnieg nie osiada na panelach w zbyt szybkim tempie, jeśli taka sytuacja zajdzie powinien on szybko się roztopić i spłynąć w trakcie odwilży.

49. Czy należy myć panele fotowoltaiczne?

Im bardziej zabrudzone panele tym są mniej wydajne, co za tym idzie produkcja prądu jest mniejsza. Dlatego doradzamy klientom aby umyć panele przynajmniej co pięć lat. Jeśli panele narażone są na szybsze zabrudzenia np. w pobliżu jest park, las, gołębnik, wtedy panele należy myć częściej.

50. Jak wytrzymałe są panele PV?

Panele PV są bardzo wytrzymałe. Odporne są zarówno na temperatury wysokie (do +85 stopni Celsjusza) jak i niskie (do -40 stopni Celsjusza). Dodatkowo wytrzymują duże wahania temperatur np. za dnia +20 a w nocy 0. 

Instalacja PV jest wykonana z elementów wodoodpornych. Nawet gruba pokrywa śnieżna nie powinna uszkodzić paneli. Silne podmuchy wiatru, nawet te dochodzące do 130 km.h nie powinny stanowić problemu dla dobrze zamocowanej instalacji. 

Natomiast zagrożeniem są gałęzie, czy połamane drzewa, które mogą poważnie uszkodzić instalację podczas wichury. Instalacja także nie jest odporna na duży i silny grad czy ogień.

51. Jaki jest koszt przyłączenia instalacji do sieci?

Klient nie ponosi żadnych opłat za przyłączenie instalacji do publicznej sieci energetycznej, ponosi je za to zakład energetyczny. 

Zakład energetyczny ma maksymalnie 30 dni na montaż licznika po złożeniu odpowiedniego wniosku o przyłączenie do sieci i wymianę licznika na dwukierunkowy. Wykonuje to na własny koszt.

52. Jaki jest wpływ paneli PV na okolicę ?

Panele w żaden sposób nie wpływają na okolicę ani jej mieszkańców. Jest to czyste źródło energii, które nie powoduje zanieczyszczeń. Podczas wytwarzania energii instalacja pracuje bezgłośnie i nie powoduje drgań.

53. Czy fotowoltaika wytwarza CO2?

Instalacja PV jest czystym źródłem energii, wytwarza prąd z promieni słonecznych nie wytwarzając przy tym żadnych innych środków zagrażających środowisku naturalnemu.

54. Czy instalacja PV jest ekologiczna?

Instalacja PV jest w 100% ekologiczna ponieważ produkuje czystą energię z promieni słonecznych, nie wytwarzając przy tym żadnych innych środków zagrażających środowisku naturalnemu.

55. Jak długo trwa montaż instalacji fotowoltaicznej?

Czas założenia zależy od wielkości i kąta pochylenia dachu, rodzaju pokrycia dachowego oraz wielkości samej instalacji PV. Montaż paneli, okablowania i inwertera może zająć naszej ekipie od jednego do kilku dni.

56. Jakie są elementy instalacji fotowoltaicznej?

Najważniejsze elementy instalacji fotowoltaicznej to panele, inwerter lub mikroinwertery, okablowanie oraz stelaż do zamocowania modułów.

57. Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Kosztorys instalacji PV jest ustalany indywidualnie, ponieważ jest on uzależniony od zlecenia. Na cenę mają wpływ: moc instalacji, liczba paneli, rodzaj inwertera, rodzaj pokrycia dachowego, a także miejsce montażu modułów.

58. Sprzedaż nadwyżki prądu?

Obecnie prosument nie może sprzedawać prądu, który został wyprodukowany przez instalację. Mogą jedynie magazynować nadwyżki w publicznej sieci energetycznej. Energię mogą tą wykorzystać w każdej chwili. Trzeba jednak pamiętać, że czas na pobranie nadwyżki wynosi 1 rok.

 

 

Za magazynowanie prądu, sieć energetyczna potrąci 20% z przesłanej przez prosumenta energii – gdy instalacja ma do 10 kW mocy – lub 30% w przypadku PV o większej mocy.

59. Czy panele fotowoltaiczne pracują w nocy i w pochmurne dni?

Panele pracują, gdy padają na nie promienie słoneczne, nawet gdy słońce jest zasłonięte przez gęste chmury. Pracują wtedy mniej wydajnie ze względu na ilość promieni które padają na nie.

 

W nocy panele fotowoltaiczne nie pracują – ze względu na całkowity brak słońca

60. Jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznych?

Wyróżnia się przede wszystkim dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Są to instalacje typu:

 

on-grid – montowane, gdy budynek jest podłączony do publicznej sieci energetycznej. W przypadku tego typu instalacji nadwyżki są oddawane do sieci publicznej i mogą być w późniejszym terminie odbierane przez użytkownika instalacji.

 

off-grid – stosowane, gdy budynek nie jest podłączony do zewnętrznej, publicznej sieci energetycznej. Nadwyżka energetyczna gromadzona jest w akumulatorach.

61. Mam pytanie, którego nie ma na liście.

Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy, wyślij email na adres biuro@prowable.pl lub zadzwoń 503-515-520

Kalkulator Fotowaltaiki

Masz pytania? Zadzwoń: