Najczęściej zadawane pytania - Klimatyzacja
1. Co to jest klimatyzator i jak działa?
Klimatyzator – urządzenie do chłodzenia pomieszczenia.
Składa się ze sprężarki, parownika i skraplacza (te dwa ostatnie wyposażone w wentylator). Wentylator promieniowy wymusza obieg powietrza na parowniku umieszczonym wewnątrz chłodzonego pomieszczenia. Powietrze z pomieszczenia ochładza się na parowniku, oddając ciepło czynnikowi chłodniczemu pośredniemu, który krąży w obiegu zamkniętym. Następnie czynnik pośredni (gaz) zostaje sprężony w sprężarce (wzrasta jego temperatura) i jest przetłoczony do skraplacza, który znajduje się na zewnątrz (w powietrzu zewnętrznym). W skraplaczu ciepło z czynnika zostaje oddane do powietrza zewnętrznego, gaz skrapla się i staje się cieczą (nadal pod wysokim ciśnieniem). Ciecz dostaje się do elementu rozprężnego (kapilara lub TZR), gdzie jest dławiona – zostaje zmniejszone jej ciśnienie, a co za tym idzie i temperatura. Schłodzony czynnik w postaci cieczy ponownie zostaje podany na parownik, gdzie się ogrzewa od powietrza w pomieszczeniu i przechodzi w stan gazowy.
Schemat działania klimatyzatora: 1) skraplacz, 2) zawór dławiący (lub kapilara), 3) parownik, 4) sprężarka.
Klimatyzatory wyposażone w układy sterowania mogą utrzymywać stałą, zadaną temperaturę w pomieszczeniu, a także (w niewielkim zakresie) wilgotność powietrza.
Początkowo klimatyzator był zwartym urządzeniem, montowanym najczęściej na elewacji budynku lub w oknach. Ze względu jednak na znaczny hałas, jaki generuje sprężarka, zdecydowano się podzielić urządzenie: parownik wraz z wentylatorem tworzy jednostkę wewnętrzną, natomiast skraplacz wraz ze sprężarką – jednostkę zewnętrzną. Obie jednostki połączone są ze sobą dwoma przewodami freonowymi (gazowym i cieczowym). Rozwiązanie takie pozwala umiejscowić jednostkę zewnętrzną z dala od przebywania ludzi. Klimatyzatory podzielone na dwie części, tj jednostkę wewnętrzną i jednostkę zewnętrzną, nazywamy klimatyzatorami typu split.
Obecnie jednostka wewnętrzna klimatyzatora – oprócz chłodnicy freonowej i wentylatora – często wyposażona jest w standardzie w filtr powietrza, a czasami w nagrzewnicę elektryczną. Obecnie klimatyzatory są najczęściej również pompą ciepła, dzięki odwróceniu układu chłodniczego – parownik staje się skraplaczem. Tego typu urządzenia zazwyczaj regulują temperaturę w zakresie +16÷30°C.
2. Jaki klimatyzator będzie dla mnie najlepszy?
Każdy z nas ma inne preferencje, jeśli chodzi o poczucie komfortu, a także każde z pomieszczeń posiada inne wymagania. Posiadamy bogata oferte klimatyzatorów renomowanych producentów takich jak Haier, Gree, Hasense, LG, Rotenso i wiele innych. Nasi eksperci doradzą Państwu które z urządzeń będzie spełniać Państwa oczekiwania, by powietrze w Państwa domu/firmie było świeże i czyste.
3. Czy powietrze w moim domu jest zdrowe?
Ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach może być nawet 100 razy wyższa niż na wolnym powietrzu. Częste odkurzanie i ścieranie kurzów może nie wystarczyć. Urządzenia filtrujące mogą pomóc w wyeliminowaniu cząstek, które są zbyt małe, byś mógł sobie z nimi poradzić ręcznie. Niektóre urządzenia są wyposażone w lampy UV, filtry powietrza HEPA, rekuperatory… etc.
4. Jaki jest wpływ klimatyzacji na zdrowie?
Ze względu na energooszczędne technologie budowanie domów i budynków, naturalna wentylacja tychże obiektów została zmniejszona w znaczącym stopniu, co może doprowadzić do syndromu chorego budynku. Brak wentylacji pomieszczeń czy budynku co prawda zmniejsza koszty jego ogrzania lub ochłodzenia, lecz cierpi na tym jakość powietrza. Powietrze w takim budynku jest takie samo jak wczorajszego dnia, co jedynie utrzymuje wysoki poziom jego wilgotności a także szkodliwych czynników znajdujących się w nim np. kurz, bakterii, wirusy, grzyby, pleśń, dym etc. Wysoka wilgotność powietrza zwiększa o wiele rozprzestrzenianie się wirusa grypy. Klimatyzacja pozwala obniżać zanieczyszczenie powietrza, filtrować je, oraz kontrolować jego wilgotność, co pozwala na poprawę jakości powietrza a co za tym idzie zdrowia.
5. Jaki jest wpływ klimatyzacji na wydajność w pracy?
Dzięki klimatyzacji można stworzyć warunki, w których pracownicy czują się najlepiej. Nowoczesne klimatyzatory wytwarzają czyste, zdrowe i świeże powietrze, usuwając z niego nadmiar wilgoci i zapobiegając tworzeniu się pleśni. Wszystko to można osiągnąć bez przeciągów i hałasu.
6. Czy klimatyzacja może zaszkodzić zdrowiu?
,,Tylko źle zorganizowany system klimatyzacji może zaszkodzić zdrowiu. Przy dobrze zorganizowanym systemie klimatyzacji otoczenie może stać się jedynie zdrowsze”.
Klimatyzacja w pracy,biurze, centrach handlowych i w naszych domach wydaje się być niezbędnym elementem. Występują jednak opinie, że może ona zaszkodzić naszemu zdrowiu. ”Czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu?”- Nie, jeśli jest odpowiednio zamontowana i regularnie czyszczona przez wykwalifikowany personel. Dlaczego? Otóż podczas konserwacji klimatyzacji (zaleca się dwa razy w roku) unieszkodliwia się potencjalne zagrożenie w postaci grzybów, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu.
7. Dlaczego należy regularnie wymieniać filtry?
Wymiana filtrów sprawia, że urządzenia mogą działać najbardziej efektywnie i optymalnie, co poprawia również jakość powietrza w pomieszczeniach. Dzięki regularnej konserwacji, zadbamy o prawidłowy przepływ powietrza i pozbędziemy się kurzu, alergenów i zarazków. W zależności od posiadanego modelu częstotliwość wymiany będzie różna. Nasi doradcy w PROWABLE Sp. z o.o. i monterzy chętnie pomogą w wyborze urządzenia, a także jego konserwacji.
8. Jakie są rodzaje filtrów?
Utrzymanie czystego powietrza wymaga dobrych filtrów powietrza. Dobra jakość tego czym oddychamy sprawa, że czujemy się lepiej, możemy więcej. Niezbędna więc jest odpowiednia filtracja powietrza, nie tylko urządzenia ale ich odpowiednia konserwacja.
Urządzenia do odświeżania powietrza, klimatyzacji, powinny być wyposażone w odpowiednie filtry. Istnieje kilka rodzajów filtrów stosowanych w budynkach, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza.
Czym kierować się wybierając filtr do klimatyzacji czy systemu wentylacji?
Przede wszystkim warto pamiętać, że na rynku istnieje kilka rodzajów filtrów, które przeznaczone są do różnych urządzeń i spełniają nieco inne funkcje
Rodzaje Filtrów:
* filtry wstępne
* filtry HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air filter — wysokosprawny filtr powietrza, zatrzymujący większość zanieczyszczeń mechanicznych)
* filtry elektrostatyczne
* filtry fotokatalityczne
Podczas doboru odpowiedniego filtra należy zastanowić się, jak często będziemy mogli pozwolić sobie na ich wymianę. Różne modele filtrów muszą być wymieniane z inną częstotliwością, informację o okresie wymiany filtrów mogą państwo otrzymać od doradców .Warto dokładnie zaznajomić się ze sposobami oczyszczania filtra – samodzielnie. Następnym ważnym tematem jest wydajność filtra w stosunku do danej powierzchni. Największe znaczenie ma gęstość tkaniny, z której został wykonany filtr, od tego zależy jego skuteczność.
Jeśli w klimatyzowanych pomieszczeniach pojawia się problem z nieprzyjemnymi zapachami, warto zainwestować w specjalne filtry, których będą w stanie oczyszczać powietrze również pod tym kątem. Bardziej zaawansowane są filtry antybakteryjne, które są w stanie oczyszczać powietrze z bakterii, a także zminimalizować rozprzestrzenianie się roztoczy czy wirusów.
9. Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów?
Wiele istniejących sposobów, np. odświeżacze powietrza, czy świece zapachowe tylko maskują zapachy, nie pozbywając się ich w 100%. Nie są one także w stanie pozbyć się bakterii, kurzu, sierści zwierząt czy pleśni, które mogą być przyczyną nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo takie środki mogą negatywnie wpłynąć na jakość powietrza. Nasi eksperci w PROWABLE Sp. z o.o. doradzą w wyborze odpowiedniego systemu klimatyzacji które oczyści powietrze oraz będzie zapobiegać wzrostowi zanieczyszczeń. Jeśli masz problem z nieprzyjemnymi zapachami w domu, lub firmie skontaktuj się z nami.
10. Jak często przeprowadzać przegląd urządzenia i na czym on polega?
Przegląd powinien odbyć się minimum 2 razy w roku (wiosną i jesienią), co jest warunkiem podtrzymania gwarancji urządzenia.
Polega on na:
– odgrzybieniu instalacji
– czyszczeniu skraplacza/parownika
– kontroli szczelności
– kontroli pracy sprężarki
– kontroli instalacji elektrycznej.
– sprawdzeniu instalacji odpływu skroplin
– kontroli temperatury nawiewu w trybie chłodzenia
11. Jaki jest okres gwarancji na urządzenia i montaż?
Gwarancja urządzenia obejmuje 5 lat pod warunkiem że przeglądy będą wykonywane zgodnie z kartą gwarancyjną, czyli co 6 miesięcy, co skutkuje podtrzymaniem gwarancji urządzenia.
12. Po czym poznać, że urządzenie działa wadliwie?
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, czy klimatyzator działa głośniej niż zwykle, lub czy schłodzenie lub ogrzanie pomieszczenia zabiera więcej czasu niż dotychczas. Kolejnym sygnałem może być zwiększony pobór prądu (wyższe rachunki) bez widocznego powodu. W takim przypadku, należy skontaktować się z naszym serwisem i umówić się na wizytę kontrolną. Należy nie zwlekać ze zgłoszeniem problemu w działaniu urządzenia, w przeciwnym przypadku może dojść do poważniejszej awarii.
13. Na jaką temperaturę najlepiej ustawić termostat?
Ustawienia temperatury zależą od pory roku i indywidualnych potrzeb użytkowników. Zakres temperatur w okresie letnim to zazwyczaj 22°C – 26°C, w zimie: 20°C-22°C. Pamiętaj by nie wyłączać całkowicie klimatyzacji, na czas twojej nieobecności w domu/firmie. Ponieważ urządzenie będzie musiało pracować o wiele intensywniej by ochłodzić lub ogrzać pomieszczenie. Może to negatywnie skutkować na jego działanie i żywotność, a także znacząco zawyżyć rachunki za prąd.
14. Czy klimatyzacja pozwala na ogrzanie pomieszczenia?
Nowoczesne urządzenia posiadają opcję przełączenia funkcji z chłodzenia na funkcje grzania.
Najczęściej w okresie wiosna/jesień stosuje się ogrzewanie klimatyzatorem, gdzie temperatura nie jest zbyt niska by włączyć główne źródło ogrzewania.
Coraz więcej obiektów posiada jedynie ogrzewanie klimatyzacją (klimatyzacja typu powietrze-powietrze). W PROWABLE Sp. z o.o. realizujemy także takie inwestycję.
15. Czy można jednym urządzeniem schłodzić parę pomieszczeń?
Na pomysł chłodzenia kilku pomieszczeń przez otwarte drzwi mówimy – ,,nie”. Każde urządzenie pracuje do momentu osiągnięcia pożądanej temperatury (np. 23’C), po czym jego wydajność maleje , utrzymując obroty wentylatora wyłącznie do pomiaru temperatury. Dlatego też w sąsiednich pomieszczeniach temperatura nie musi być tak komfortowa.
Schłodzenia paru pomieszczeń można uzyskać za pomocą klimatyzacji kanałowej. Wadą takiej klimatyzacji jest brak możliwości regulacji temperatury, można to jednak rozwiązać regulując intensywność przepływu powietrza do indywidualnych pomieszczeń. Zaletą może być cicha praca oraz ukryta instalacja, która może być umieszczona np. wewnątrz ściany, przestrzeni sufitowej, izolowanym strychu.
16. Czy agregaty są głośne, czy nie będą przeszkadzały sąsiadom?
Głośność agregatów urządzeń klimatyzacyjnych , które są zamontowane na zewnątrz generują hałas na poziomie ok. 47dB(A), ta wartość różni się w zależności ich mocy. Taki hałas generuje standardowa lodówka ok. 40 dB(A). Poziom hałasu jest prawie niezauważalny przy dobrze przeprowadzonej instalacji.
17. Jak działa moduł Wi-Fi w klimatyzacji?
Na początek trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie klimatyzatory posiadają wbudowane wi-fi, w sporej części jest to dodatkową opcją. Szczególnie w podstawowych modelach.
Moduł Wi-Fi pozwala na sterowanie oraz monitorowanie pracy urządzenia niezależnie gdzie jesteś za pomocą np. smartphona.
Przykładowe funkcje którymi możemy sterować:
– włączanie/wyłączanie urządzenia
– zmiana temperatury
– zmiana prędkości strumienia powietrza
18. Jak dużo zapłacimy za prąd ?
Pobór prądu zależy od wydajności z jaką pracuje urządzenie oraz od jego klasy efektywności.
Przeciętny klimatyzator ~2,5 kW wydajności chłodniczej zużywa przy maksymalnym obciążeniu ~800-900W, czyli zaokrąglijmy to do 1kW. Takie zużycie będzie tylko przez pierwsze ~15-20 minut od uruchomienia (zakładamy, że klimatyzator jest prawidłowo dobrany) do uzyskania zadanej temperatury. Następnie większość urządzeń, w związku z tym, że ma płynną regulację wydajności (urządzenia inwerterowe) używają znacząco mniej energii do utrzymywanie pożądanej temperatury. Przy tej wielkości urządzenia można przyjąć, że w upalny dzień utrzymywanie temperatury będzie zużywać średnio 500W. Tak więc, zakładając, że będziemy korzystać z klimatyzatora przez około 8-10h, to zużyjemy około 5 kWh. Przy cenach na poziomie ~0,65 zł/kWh, daje nam to około 3,25 zł dziennie. Licząc że trafi się jakiś ekstremalny miesiąc ze wszystkimi upalnymi dniami: 3,25 zł x 30 = ~100 zł miesięcznie.
19. Jak unikać przeciągów?
Istotna jest wysokość pomieszczenia. Producenci urządzeń klimatyzacyjnych zwykle zakładają 2,70 do 3,50 m jako optymalną wysokość pomieszczenia dla systemu klimatyzacyjnego. Chłodne powietrze o temperaturze około 16°C, dostarczane z tej wysokości, miesza się z cieplejszym powietrzem zanim dotrze do poziomu osób przebywających w pomieszczeniu, co zapobiega odczuciu przeciągu.
W każdym przypadku pomieszczeń, które nie spełniają tych ogólnych standardów, system klimatyzacyjny można zawsze dostosować tak, aby spełniał oczekiwania. Z pewnością położenie urządzenia oraz wysokość i kształt sufitu mają główny wpływ na pojawienie się lub brak przeciągów. Tutaj wymaga wytłumaczenia temat właściwości zimnego powietrza. Takie powietrze ma tendencję do utrzymywania się przy suficie przez pewien czas przed opadnięciem. Zjawisko to znane jest jako efekt „Coanda” – umożliwia ono wymieszanie się zimnego powietrza z powietrzem z otoczenia przed opadnięciem ku podłodze.
Pojawienie się jakiejkolwiek przeszkody typu belki sufitowej, stropowej lub innych elementów konstrukcji wpływa ujemnie na to zjawisko, powodując przerwanie przepływu powietrza. W takim przypadku zimne powietrze po zetknięciu się z belką natychmiast opada, co może wywołać dyskomfort u osoby będącej bezpośrednio pod belką. Również dwie jednostki zamontowane naprzeciw siebie będą wywoływać kolizję przepływu zimnego powietrza w podobny sposób. Dlatego bardzo ważne jest by instalacja została starannie zaplanowana przez fachowców.
20. Jak często wymienia się gaz w układzie (czynnik chłodniczy)?
W prawidłowo zamontowanych i działających urządzeniach, czynnika chłodzącego się nie wymienia. Nasi monterzy zadbają o dokładny montaż oraz szczelność instalacji, taki sam obowiązek mają użytkownicy instalacji.
21. Mam pytanie, którego nie ma na liście.
Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy, wyślij email na adres biuro@prowable.pl lub zadzwoń 503-515-520