Najczęściej zadawane pytania - Pompa Ciepła
1. Co to jest i jak działa pompa ciepła?
Pompy ciepła składają się z dwóch części: wewnętrznej (zamontowanej w budynku) i zewnętrznej ( zamontowana na zewnątrz).
Część zewnętrzna pobiera ciepło z otoczenia w którym się znajduje m.in. gruntu, powietrza, wody.
Natomiast część wewnętrzna przekazuje pobraną energię cieplną na instalację CWU oraz CO. Możliwe jest połączenie ze zbiornikiem CWU lub jako oddzielny moduł.
Krążąca w obiegu termodynamicznym substancja cyklicznie zmienia swój stan fizyczny – odbywają się procesy sprężania, skraplania, rozprężania i parowania. Etapy te zachodzą po sobie następująco: sprężarka spręża parę czynnika chłodniczego, a w efekcie temperatura pary rośnie. Następnie w skraplaczu para skrapla się, ogrzewając wodę krążącą w „górnym źródle”. Sprężony czynnik chłodniczy w ciekłej formie przepływa przez zawór rozprężny, a proces rozprężania sprawia, że jego temperatura gwałtownie maleje, po czym, przepływając przez parownik, czynnik chłodniczy zaczyna odparowywać – a para ta ponownie jest gromadzona i sprężana w sprężarce
Sprawność pomp ciepła określa się za pomocą współczynnika COP. Jest to stosunek energii elektrycznej pobranej przez pompę ciepła do energii cieplnej uzyskanej przez pompę ciepła.
2. Jaka jest żywotność pompy ciepła?
Najważniejszym elementem pompy ciepła jest sprężarka realizująca termodynamiczny obieg chłodniczy/grzewczy. Dlatego głównie żywotność określa się poprzez żywotność samej sprężarki. Żywotność pompy ciepła typu Split wynosi około 15 lat, natomiast w przypadku Monobloków większość producentów deklaruje ją na około 100 tysięcy godzin pracy. Przyjmując, że średnio rocznie pompa ciepła będzie pracować 3000 godzin w roku (125 dni ciągłej pracy), można wtedy w przybliżeniu założyć, że żywotność pompy ciepła – sprężarki będzie wynosić około 30 lat.
3. Montaż pompy ciepła - jaki koszt?
Dokładna wycena jest kwestią indywidualną, zależy od kilku czynników – rodzaju pompy ciepła, konkretnego modelu urządzenia, mocy grzewczej pompy, warunków technicznych. Sam koszt pompy szacuję się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Dużą część wydatku stanowi jednak sam montaż pompy ciepła, ponieważ wiąże się z kilkoma przedsięwzięciami – np. w przypadku pompy typu woda-woda należy wykonać dwie studnie, w przypadku pompy glikol-woda umieścić w gruncie kolektory itd. trzeba jednak zauważyć, że prędzej czy później inwestycja się zwróci i będzie przynosić zauważalne korzyści. Podczas wyboru rodzaju instalacji oraz modelu najlepiej skonsultować się naszymi doradcami w PROWABLE Sp. z o.o. Dobierzemy najlepsze i najtańsze rozwiązania indywidualnie.
4. Ile kosztuje utrzymanie pompy ciepła?
Każda z instalacji potrzebuje indywidualnych obliczeń, które pozwolą na oszacowanie potencjalnych wydatków, dzięki czemu dowiesz się czy pompa ciepła jest dla ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Podczas obliczeń weźmiemy pod uwagę m.in. liczę osób użytkujących budynek jak i zapotrzebowanie obiektu na energię cieplną.
5. Jak zmniejszyć koszt montażu pompy ciepła?
Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na montaż systemu grzewczego wykorzystującego odnawialne źródła energii (zalicza się do niego pompa ciepła). Dodatkowo można się ubiegać o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub o premię termomodernizacyjną z Banku Gospodarki Krajowej lub z Banku Ochrony Środowiska.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na naszej stronie, a także można skontaktować się z naszymi doradcami.
6. Jak obsługiwać pompy ciepła ?
Pompy ciepła się się nie obsługuje, ponieważ jest całkowicie bezobsługowa. Działa bezproblemowo od razu po podłączeniu, dzięki czemu nie musisz nadzorować jej pracy.
7. Jaką moc powinna mieć pompa ciepła?
Dla każdego budynku jest to kwestia indywidualna, do przewidzenia zapotrzebowania zawsze zostaje przeprowadzony specjalny audyt. Audyt ma na celu przeprowadzenie wszystkich niezbędnych obliczeń aby dopasować najbardziej optymalne oraz najlepsze rozwiązania do oczekiwań Klienta.
8. Jaką efektywność pompy ciepła wybrać?
Każdy, kto zdecyduje się na montaż pompy ciepła, chciałby wybrać jak najbardziej ekonomiczne i efektywne urządzenie. Efektywność pomp ciepła podana jest za pomocą współczynnika wydajności COP. Im wyższy, tym mniej energii elektrycznej jest potrzebne do osiągnięcia tej samej ilości ciepła. Specjaliści w Prowable sp. z o.o. doradzą państwu najbardziej optymalne rozwiązania dla Państwa potrzeb.
9. Którą pompę ciepła wybrać powietrzną, czy gruntową?
Do tej kwestii podchodzimy indywidualnie, wszystko w zależności od potrzeb klienta oraz sytuacji. Powietrzna pompa ciepła będzie tańsza w zakupie, natomiast gruntowa będzie miała stabilniejsze warunki pracy oraz jej eksploatacja będzie tańsza. Doradcy w PROWABLE Sp. z o.o. pomogą w wyborze odpowiedniego rozwiązania do indywidualnych potrzeb Klientów. Zapraszamy do kontaktu.
10. Pompa ciepła czy kolektory słoneczne - co lepsze ??
Zarówno pompy ciepła jak i kolektory słoneczne są to urządzenia energooszczędne.
Przewagą pomp ciepła jest wyższa efektywność pracy, niezależna od warunków atmosferycznych. Dodatkowo są one tańsze i łatwiejsze w montażu. Natomiast kolektory słoneczne są tańsze w eksploatacji, oraz są zależne od warunków pogodowych na zewnątrz. Dlatego najlepiej przed decyzją o instalacji skonsultować się z naszymi specjalistami w PROWABLE Sp. z o.o., którzy doradzą indywidualnie, które z rozwiązań sprawdzi się w Twoim przypadku.
11. Czy pompa ciepła ogrzeje cały budynek?
Oczywiście! Odpowiednio dopasowana pompa ciepła ogrzeje cały budynek, niezależnie od jego rodzaju, powierzchni czy panujących wewnątrz warunków. Głównym zadaniem pompy ciepła jest zapewnienie komfortu termicznego, bez względu na temperaturę zewnętrzną.
12. Czy pompy ciepła mogą chłodzić?
Pompy ciepła mogą zarówno chłodzić jak i grzać. Powietrzne pompy ciepła posiadają tą funkcję od razu. Natomiast wybrane modele pomp ciepła gruntowych posiadają wbudowany moduł chłodzenia, do pozostałych potrzebny jest osobny dołączany moduł chłodzenia pasywnego, lub aktywnego.
13. Efektywność pompy ciepła zimą a latem.
Efektywność pompy ciepła jest niezależna od pory roku. Zadaniem pompy ciepła jest ogrzanie budynku, istotne jest to tym bardziej okresie zimowym. Nasi specjaliści pomogą w wyborze odpowiedniego poziomu mocy pompy, by mogli się Państwo cieszyć komfortową temperaturą przez cały rok.
14. Jaki system grzewczy do pompy ciepła?
Najlepszy współczynnik efektywności pompa ciepła osiąga przy stosowaniu niskotemperaturowego systemu grzewczego. Są to ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Ich zaletą jest to, że radzą sobie przy niskich temperaturach zasilania (30 – 40 °C). Również można zastosować grzejniki niskotemperaturowe (42 °C)
Standardowe grzejniki wymagają temperatury zasilania co najmniej 50 °C.
15. Czy można połączyć pompę ciepła z solarami?
Połączenie tych dwóch instalacji jest możliwe i jest to najlepsze ekonomicznie rozwiązanie. Zwiększa to oszczędności związane z ogrzewaniem. Dodatkowo funkcja wentylacji lub chłodzenia jest możliwa w zależności od modelu pompy ciepła, optymalizując przy tym jeszcze bardziej komfort mieszkalny.
16. W jaki sposób zasilić pompę ciepła ?
Dla prawidłowego działania pompy ciepła, niezbędne jest podłączenie jej do prądu. Pompa ciepła korzysta jedynie w 25% z energii elektrycznej, pozostałe 75% będzie pobierać z odnawialnych źródeł energii, w tym gruntu, wody lub powietrza. Dodatkowo można ją podłączyć do instalacji fotowoltaicznej, co sprawi, że nasze oszczędności będą jeszcze większe.
17. Co oznacza odmrażanie w trybie odwróconego chłodzenia?
W przypadku pomp ciepła powietrze-woda, w określonych warunkach pracy, na parowniku może pojawić się szron. Powstaje w następujący sposób: ciepło jest usuwane z powietrza w parowniku. Jeśli spadnie poniżej punktu rosy powietrza, powstaje kondensat, a temperatura zmienia się od -5 do +7°C do oblodzenia. Ważne: to musi być regularnie rozmrażane, aby pompa ciepła mogła nadal działać sprawnie.
Oblodzenie parownika jest stale monitorowane przez wewnętrzny system kontroli pompy ciepła, a proces cyrkulacji odszraniania jest automatycznie inicjowany zgodnie z wymaganiami. Obwód czynnika chłodniczego pompy ciepła jest wówczas obsługiwany za pomocą zaworu zwrotnego w kierunku odwrotnym. W ten sposób woda w zbiorniku buforowym lub w ogrzewaniu podłogowym zostaje na krótko odprowadzona i doprowadzona do parownika. Lód topi się i wypływa jako kondensat. To gwarantuje efektywną pracę urządzenia.
18. Za i przeciw - montaż pompy ciepła.
Oczywiście każdy kto się decyduje na instalację systemu ogrzewania chciałby płacić jak najmniej. Jednak nie we wszystkich przypadkach jest to możliwe, czasem nie pozwalają na to warunki techniczne, a w innych finansowe. Pomimo tego, że jest to najbardziej wydajne i ekonomiczne rozwiązanie, wiąże się z wysokim jednorazowym wydatkiem, na który nie każdy może sobie pozwolić lub nie chce. Jednak, gdy tylko jest taka możliwość, warto się na niego zdecydować. Dlatego, że choć jednorazowo płacimy pozornie więcej, to na dłuższą metę o wiele więcej oszczędzamy, przy tym o wiele więcej zyskując.
19. Mam pytanie, którego nie ma na liście.
Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy, wyślij email na adres biuro@prowable.pl lub zadzwoń 503-515-520