Innowacyjne szklarnie fotowoltaiczne – jak to działa?
Postępujący wzrost temperatur i nasłonecznienia prowadzi do szukania nowych rozwiązań dla rolnictwa. Jednym z nich jest agrofotowoltaika, czyli nowoczesny sposób na zwiększenie plonów i usprawnienie hodowli – między innymi w szklarniach. Jak wiadomo, zadaniem szklarni jest optymalizacja i stabilizacja czynników zewnętrznych, które wspomagają rozwój i dojrzewanie upraw. Znaczenie ma właściwa temperatura, wilgotność, a także odpowiednie naświetlenie. Czy fotowoltaika w szklarniach to odpowiedź na potrzeby współczesnego rolnictwa?
Szklarnie fotowoltaiczne – dlaczego warto?
Główną przyczyną rosnącego zainteresowania fotowoltaiką w ogrodnictwie i rolnictwie są oszczędności. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że instalacja fotowoltaiczna samodzielnie wytwarza prąd. Za to wydatki z zakupu i montażu fotowoltaiki zwracają się po około piętnastu latach, w zależności od ogólnego zużycia energii. Poza tym istnieje możliwość uzyskania specjalnego dofinansowania na budowę instalacji OZE.
Z tego względu coraz więcej osób myśli o inwestycji w fotowoltaiczne szklarnie, które stanowią czyste, ekologiczne źródło wytwarzania energii. Jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?
- Panele nie generują żadnego hałasu.
- Są w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego.
- Działają samoczynnie, bezobsługowo.
- Magazynują energię w akumulatorach, co jest przydatne w razie awarii sieci.
- Fotowoltaika w szklarni może zmniejszyć koszty zużycia energii o ponad 70%.
W przypadku szklarni fotowoltaicznych, moduły montuje się na słonecznej części dachu. W tym celu stosowane są panele BIPV, czyli zintegrowane z częściami stosowanymi w budownictwie domów. Takie systemy są mniej kosztowne, gdyż nie trzeba dokupować do nich specjalnych stelaży.
W szklarniach konieczne jest zastosowanie paneli połączonych ze szkłem. W efekcie promienie słoneczne przedostają się do wnętrza, a panel wyłapuje fotony i produkuje energię elektryczną. Tak wyprodukowany prąd można wykorzystać m.in. właśnie w szklarni (np. do systemów nawadniających glebę) lub magazynować go na później.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o montażu paneli fotowoltaicznych w szklarni, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Pomożemy Ci w wyborze odpowiednich modułów, a także w ich prawidłowym montażu.
Samowystarczalne szklarnie fotowoltaiczne
Do podobnych wniosków odnośnie fotowoltaiki w szklarniach doszli naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej. Badacze dowiedli, że zastosowanie paneli nie zaburza rozwoju roślin. Zamiast tego jest neutralne emisyjnie.
Eksperyment polegał na obserwacji wzrostu sałaty czerwonolistnej w dwóch szklarniach. W jednej zamontowano półprzezroczyste panele fotowoltaiczne, drugą wykonano w tradycyjny sposób. Wszystkie inne czynniki (temperatura, nawóz, woda) były takie same w obu miejscach.
Okazało się, że sałata rosnąca pod modułami fotowoltaicznymi nie różniła się od tej wyhodowanej w typowy sposób. Warzywa miały taką samą wagę, wielkość i zawartość antyoksydantów. Co więcej, badanie wykazało, że półprzezroczyste panele fotowoltaiczne doskonale regulują temperaturę w szklarni. Zatrzymują jedynie część światła słonecznego w celu wytwarzania prądu, podczas gdy reszta dociera do roślin.
Oszczędność i ekologia
Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej zaznaczyli również, że typowe szklarnie zużywają mnóstwo energii w porównaniu z pozostałymi rodzajami rolnictwa. Wymagają stałej regulacji temperatury. Dlatego półprzezroczyste moduły słoneczne mogą efektywnie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla ze szklarni.
Poza tym nawet panele montowane na glebie produkują energię, a zarazem zacieniają pola uprawne. Wszystko to sprawia, że połączenie fotowoltaiki i rolnictwa stanowi świetną inwestycję w przyszłość.
Fotowoltaika w Kaliszu z firmą Prowable
Instalacje fotowoltaiczne to ekologiczne oraz oszczędne rozwiązanie dla rolnictwa. Z uwagi na podnoszenie cen prądu i wzrost jego zużycia, warto zainwestować w produkcję darmowej energii we własnym gospodarstwie rolnym. Przestrzeń pod instalacją montowaną na ziemi można wykorzystać do uprawy niektórych roślin, np. strączkowych (soja) lub jarzyn. Ponadto instalacje fotowoltaiczne nie mają negatywnego wpływu na glebę.
Jeśli jesteś zainteresowany montażem instalacji fotowoltaicznej w Kaliszu, pompy ciepła lub instalacji hybrydowej, zapoznaj się z warunkami nowej formy dofinansowania o nazwie Agroenergia.