Rosnąca popularność przemysłowych pomp ciepła nie wzięła się znikąd. Podstawą ich fenomenu jest fakt, że pozwalają na ogromne oszczędności dla firm. Jednocześnie stanowią ekologiczny sposób pozyskiwania energii.
Wytwarzają ciepło z darmowych, otaczających nas źródeł: gruntu, powietrza i wody. Dzięki temu są odpowiedzią na współczesny trend na eko-biznes i ograniczają szkody dla środowiska naturalnego. Kto powinien zainwestować w pompy ciepła? Czy będą opłacalne dla dużych hal, bloków i obiektów przemysłowych?
Korzyści dla biznesu. Co oferuje pompa ciepła?
Pompy ciepła to oszczędna, wydajna i ekologiczna metoda ogrzewania oraz pozyskiwania ciepłej wody użytkowej. Przyczyn tego, że coraz więcej firm, bloków mieszkalnych, hal i magazynów jest wyposażonych właśnie w takie urządzenie, należy upatrywać m.in. w rosnących cenach paliwa, gazu czy oleju opałowego. Nie bez znaczenia jest również troska o środowisko naturalne. Jednak wśród najważniejszych zalet pomp ciepła wymienia się właśnie niskie koszty eksploatacji.
Ponadto pompa ciepła może pracować bezawaryjnie przez kilkadziesiąt lat. Oczywiście wiele zależy od jej jakości i rodzaju. Jednak w przypadku nowoczesnych sprzętów od zaufanych marek możemy spodziewać się bezproblemowej obsługi i nieprzeciętnie długiej żywotności.
Wszystko to sprawia, że już co trzeci dom w Szwajcarii jest wyposażony w pompę ciepła. Również w Polsce popularność tego rozwiązania stale rośnie. Zgodnie z danymi PORT PC (Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła) w naszym kraju od 9 lat odnotowuje się znaczący wzrost sprzedaży pomp ciepła[1]. W porównaniu z rokiem 2018, w 2019 roku rynek ten odnotował rekordowy wzrost o 37%.
Jak to działa? Energia prosto z natury
Działanie przemysłowej pompy ciepła polega na pobieraniu energii cieplnej z otoczenia budynku. Zależnie od typu urządzenia, może być to powietrze, woda lub grunt. Z udziałem prądu energia ta jest przekształcana w energię stosowaną do ogrzewania lub chłodzenia nieruchomości, a także uzyskiwania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Takie urządzenia składają się więc z trzech podstawowych elementów:
- Źródła dolnego (grunt, powietrze lub woda);
- Pompy (czerpiącej i przekształcającej ciepło z otoczenia);
- Źródła górnego (instalacji grzewczej, np. ogrzewania płaszczyznowego lub tradycyjnych grzejników).
Wśród najczęściej spotykanych systemów wymienia się powietrzne, czyli czerpiące ciepło z powietrza, oraz gruntowe, które wykorzystują ciepło pochodzące z ziemi.
Niedrogie, bezawaryjne i wydajne
Główną korzyścią dla firm oraz spółdzielni jest możliwość pozyskania darmowej energii ze środowiska naturalnego. Warto pamiętać, że tylko 25% energii potrzebnej do działania pompy przemysłowej pochodzi z sieci. Za to pozostałe 75% jest pobierane z otoczenia, a dokładniej ziemi, wód gruntowych lub powietrza.
Co więcej, przemysłowe pompy ciepła pozostają efektywne nawet przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz. Wtedy również zużywają niewielkie ilości energii. Oprócz tego odciążają przedsiębiorcę z konieczności zakupu i magazynowania paliwa. W końcu pompa jest zasilana z sieci, dlatego nie wymaga składowania czy doprowadzania gazu.
Oprócz tego można instalować je z ogrzewaniem płaszczyznowym (np. podłogowym) i tradycyjnymi grzejnikami o niskiej temperaturze zasilania. Pompy są wyjątkowo łatwe w obsłudze, ponieważ ich sprowadza się to niemal wyłącznie do odpowiedniego ustawienia regulatora.
I na koniec najważniejsze: energia produkowana za pomocą pompy ciepła jest dwukrotnie tańsza od tej uzyskiwanej z gazu ziemnego, trzykrotnie tańsza od oleju opałowego i daje czterokrotnie większe oszczędności od ogrzewania elektrycznego czy LPG.
Przykładowe zastosowania pomp ciepła
Dla kogo przemysłowa pompa ciepła będzie idealnym rozwiązaniem? Dla każdej firmy, spółdzielni, większego obiektu, hali lub magazynu. Sprawdzi się w przypadku niemal każdego przedsiębiorstwa, które poszukuje oszczędnej i ekologicznej alternatywy dla tradycyjnych metod ogrzewania.
Jest to wyjątkowo korzystne, biorąc pod uwagę fakt, iż niemal 2/3 kosztów utrzymania budynku wiąże się z jego ogrzewaniem. Obniżenie wydatków na eksploatację pozwala na duże oszczędności i to niezależnie od tego, czy chodzi o budownictwo wielorodzinne, komunalne, czy przemysłowe. Dodatkowo pompy ciepła można instalować zarówno w zupełnie nowych, jak i starych budynkach.
Wśród ich przykładowych zastosowań pomp ciepła wymienia się:
- podgrzewanie wody użytkowej (c.w.u.);
- samodzielne ogrzewanie budynku lub we współpracy z innym źródłem, np. panelami fotowoltaicznymi lub kotłem olejowym;
- skuteczne chłodzenie latem – w obiektach przemysłowych za pomocą nagrzewnic powietrznych;
- w klimatyzacji i we współpracy z systemem wentylacyjnym;
- w rolnictwie, np. do celów grzewczych i chłodniczych.
Nie czekaj – zacznij oszczędzać już dziś!
Biorąc pod uwagę zalety przemysłowych pomp ciepła, nic dziwnego, że coraz więcej polskich przedsiębiorstw inwestuje w tę innowacyjną formę dostarczania energii. Dzieje się tak również ze względu na spadek cen urządzeń. Z biegiem lat stały się one poważną konkurencją dla kotłów wymagających ciągłego nadzoru ze strony użytkownika.
W odróżnieniu od kotłów pompy zapewniają czystość, bezpieczeństwo i wygodę, ponieważ są praktycznie bezobsługowe. Wystarczy ustawienie właściwej temperatury, aby resztę zrobiła za nas nowoczesna automatyka. Pompa sama dobiera parametry działania i to jak najniższym kosztem. Za to połączenie jej z odpowiednio dobraną instalacją fotowoltaiczną pozwala na niemal całkowite zniwelowanie zapotrzebowania pompy na energię.
Jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji na temat oszczędnych, przemysłowych pomp ciepła i fotowoltaiki zapraszamy do darmowych konsultacji z ekspertami PROWABLE oraz skorzystania z kalkulatora fotowoltaicznego. Warto też wiedzieć, że istnieją specjalne formy dofinansowania, m.in. Program Energia+ skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw, które planują inwestycję w odnawialne źródła energii.
[1] https://portpc.pl/rynek-pomp-ciepla-w-polsce-w-2019-roku-i-w-perspektywie-do-roku-2030/