Agroenergia nowa forma dofinansowania

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Dofinansowanie AGROENERGIA

jest to nowa forma dotacji dla rolników, do której nabór wniosków będzie możliwy od czerwca 2021. Dofinansowanie Agroenergia organizowana jest przez NFOŚiGW i ma na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej na obszarach rolniczych. Dotacja Agroenergia jest wypłacana w formie refundacji po zakończonej inwestycji.

Na co można dostawać dofinansowanie Agroenergia?

  • Montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy od 10 kWp do 50 kWp. Instalacja 50 kWp to największa wielkość jaka nie wymaga pozwolenia na budowę. W przypadku zapotrzebowania na mniejszą instalację fotowoltaiczną lepiej skorzystać z innego programu dopłat – Mój Prąd.
  • Montaż pompy ciepła o mocy między 10 kW a 50 kW. W przypadku wniosków o dopłatę do pomy ciepła konieczne jest przeprowadzenie wcześniej audytu energetycznego, który potwierdzi zasadność inwestycji.
  • Montaż instalacji hybrydowej, czyli pompy ciepła i fotowoltaiki lub pompy ciepła i elektrowni wiatrowej. Łączna moc obu instalacji może wynosić ponad 50 kW, ale moce poszczególnych elementów nie mogą być większe niż 50 kW. Podobnie jak w przypadku montażu pompy ciepła, montaż instalacji hybrydowej musi być poprzedzony audytem energetycznym.

 

Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 20% kosztów kwalifikowanych w przypadku instalacji fotowoltaicznej.

 

Moc instalacji % bezzwrotnej dotacji Maksymalna kwota dotacji
Instalacje fotowoltaiczne od 10 kWp do 30 kWp do 20% 15 000 zł
Instalacje fotowoltaiczne od 30 kWp do 50 kWp do 13% 25 000 zł

 

W przypadku instalacji hybrydowej przewidziany jest dodatek w wysokości 10 000 zł. Czyli przy montażu fotowoltaiki i pompy ciepła można dostać dotację między 25 000 zł a 35 000 zł.
Warto również pamiętać o możliwości odliczenia fotowoltaiki od podatku rolnego. Od poniesionych kosztów należy odjąć przyznane dofinansowanie Agroenergia. Z uzyskanej kwoty można odliczyć 25% od podatku rolnego i rozłożyć to nawet na 15 lat.

 

Moc instalacji Przykładowa cena instalacji Dofinansowanie Agroenergia Roczne oszczędności na prądzie Kwota do odliczenia ulgi inwestycyjnej
Instalacja fotowoltaiczna 15,3 kWp 54 700 10 940 zł 9 300 zł 11 350 zł
Instalacja fotowoltaiczna 22,05 kWp 74 900 14 980 zł 13 300 15 400 zł

 

Kto może starać się o dofinansowanie Agroenergia?

 

Z dopłaty Agroenergia dla rolników mogą skorzystać:

  • osoby fizyczne będące właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku prowadząca osobiście gospodarstwo,
  • osoby prawne będące właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadząca działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych (główny przedmiot działalności wnioskodawcy wskazany w odpowiednim rejestrze przedmiot działalności przedsiębiorstwa stanowi kod PKD: 01.61.Z, 01.62.Z (z wyłączeniem prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich oraz podkuwania koni) lub 01.63.Z).

 

Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej pomocy przy złożeniu wniosku o dofinansowanie, zapraszamy do kontaktu!
Jesteśmy również dostępni pod numer telefonu: 503 515 520 lub w naszej siedzibie w Kaliszu przy ul. Skarszewska 4.

 

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Kalkulator Fotowaltaiki

Masz pytania? Zadzwoń: