Zalety posiadania klimatyzacji. Czy klimatyzacja jest zdrowa? Jak konserwować klimatyzację ?

Zalety posiadania klimatyzacji 

Choć dotychczas instalacje klimatyzacji  były związane głównie z chłodzeniem powierzchni biurowych i sklepowych, obecnie branża klimatyzacji rozwinęła się znacząco do tego stopnia, że klimatyzatory stały się powszechne również w domach i mieszkaniach, czy biurach. Współczesne klimatyzatory nie tylko pełnią funkcję chłodzenia, ale także m.in. ogrzewają, osuszają, czy oczyszczają powietrze, tworząc mikroklimat najbardziej sprzyjający człowiekowi.

 

 Czy klimatyzacja wpływa na zdrowie ?

Jakie są zalety posiadania klimatyzacji ? Istnieje wiele mitów dotyczących klimatyzatorów oraz ich wpływu na zdrowie. Trzeba jednak zaznaczyć, że odpowiednio zainstalowana i użytkowana klimatyzacja jest nie tylko nieszkodliwa, ale także może pozytywnie wpływać na kondycję naszego zdrowia. Okazuje się, że zainstalowanie klimatyzacji w domu, czy w mieszkaniu może być bardzo dobrym rozwiązaniem na przykład dla alergików i innych osób mających problemy z oddychaniem. Współczesne klimatyzatory posiadają liczne funkcje, które pozwalają na skuteczne sterowanie i kontrolę ich pracy. Dzięki klimatyzacji użytkownik posiada możliwość pełnej kontroli nad parametrami powietrza w pomieszczeniu. Zatem klimatyzacja wpływa nie tylko korzystnie na komfort przebywania w danym miejscu, ale także na zdrowie znajdujących się tam osób.

Zainstalowanie klimatyzacji pozwala na utrzymania żądanej temperatury oraz wilgotności powietrza. Zbyt suche i ciepłe powietrze negatywnie oddziałuje na kondycję oczu oraz gardła, obniżając ich naturalną wilgotność. Osoby przebywające w pomieszczeniach o zaburzonych parametrach powietrza, narażone są na uciążliwe drapanie w okolicach gardła, a także pieczenie oczu.

 

Jak konserwować klimatyzację ?

Co zatem zrobić, żeby klimatyzacja działała bez zarzutów przez długie lata i pozytywnie wpływała na zdrowie jej użytkowników?

Po pierwsze klimatyzatory powinny być regularnie czyszczone, przy zachowaniu zaleceń producenta. Częste czyszczenie filtrów znacząco wpływa na efektywność pracy urządzenia, a więc również na nasze zdrowie. Współczesne klimatyzatory często posiadają funkcję samoczyszczenia się, która pozwala na czyszczenie się parownika oraz wymiennika z gromadzących się tam osadów zanieczyszczeń.

Drugim bardzo ważnym aspektem jest również konserwacja klimatyzacji. Regularne przeglądy instalacji klimatyzacji znacząco wpływają na jej wydajność, a pośrednio również na zdrowie użytkowników. Poniżej zaprezentujemy, jakie czynności użytkownik może wykonać samodzielnie, a jakie lepiej jest powierzyć specjalistom.

 

Jakie są obowiązki użytkownika ?

Do głównych zadań użytkownika należy czyszczenie oraz pilnowanie terminów przeglądów konserwacyjnych. Ponieważ skutki korzystania z nieoczyszczonej klimatyzacji mogą odbić się nie tylko na domowym budżecie, ale również na naszym zdrowiu. W każdym klimatyzatorze ma miejsce ciągła wymiana powietrza. Wraz z jego przepływem wszystkie zanieczyszczenia, bakterie i drobnoustroje osadzają się głównie na wewnętrznych filtrach. Jeśli zapomnimy o czyszczeniu lub wymianie tych filtrów, zamiast oddychać świeżym, oczyszczonym powietrzem, o odpowiednich parametrach, wprowadzimy ponownie do pomieszczenia niechciane zanieczyszczenia. Nieoczyszczone urządzenia nie są w stanie oczyścić powietrza z pyłków, kurzu i innych drobnoustrojów oraz prawidłowo ochłodzić czy podgrzać powietrza. W takiej sytuacji klimatyzatory pracują głośniej, pobierają dużo więcej energii, mogą wydzielać przykre zapachy i zużywać się dużo szybciej. Aby temu zapobiec, serwisowanie powinno odbywać się minimum 2 razy w roku (najlepiej przed i po sezonie).

Konserwacja klimatyzatora powinna obejmować przede wszystkim filtry, skraplacz, parownik, sterowniki, połączenia układów, przewody oraz izolacje. Powinno zostać to wykonane przez specjalistów. Samodzielnie natomiast użytkownik może wyczyścić lub filtry i usunąć zabrudzenia z zewnętrznych części klimatyzatorów. Większość klimatyzatorów posiada łatwy dostęp do filtrów, zatem ich wymiana nie powinna sprawiać większych trudności użytkownikowi. Zazwyczaj znajdują się one pod panelem czołowym, który wystarczy otworzyć, a następnie wymienić filtr. W przypadku filtrów wielokrotnego użycia najlepiej oczyszczać je odkurzaczem lub za pomocą ciepłej wody. Prace te powinny być to wykonywane ok. raz w miesiącu, choć niektóre klimatyzatory, same sygnalizują konieczność wymiany filtra w odpowiednim momencie poprzez komunikat pokazywany na wyświetlaczu.

 

Jak czyścić klimatyzację ?

Nie używając detergentów, użytkownik może też umyć zewnętrzny panel urządzenia., lub tacę skroplin. Natomiast w przypadku widocznych zabrudzeń, znajdujących się przy wlocie i wylocie powietrza, należy je usuwać wyłącznie suchą ściereczką. Środki czyszczące i detergenty mogłyby okazać się szkodliwe dla zdrowia, a także powodować problemy z poprawnym działaniem klimatyzatora. Czyszczenie pozostałych część klimatyzatora, zwłaszcza jego wnętrza, lepiej jest powierzyć specjalistom posiadającym odpowiednie kwalifikacje i certyfikaty.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Kalkulator Fotowaltaiki

Masz pytania? Zadzwoń: