Zalety posiadania pompy ciepła

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Co to jest pompa ciepła ?

Pompy ciepła to energooszczędne urządzenia, służące do ogrzewania budynku oraz podgrzewania wody. Chociaż koszt instalacji wydaje się być dość wysokim, to biorąc pod uwagę stosunkowo niskie koszty eksploatacji pompy, zwraca się on bardzo szybko. Pompy ciepła zdobywają więc coraz większą rzeszę zwolenników. Między innymi dlatego, że są tanie w eksploatacji oraz przyjazne dla środowiska naturalnego, ale posiadają też wiele innych zalet.

Jakie są zalety posiadania pompy ciepła ?

Główne zalety posiadania pompy ciepła to m.in. bezobsługowość. Odpowiednio dobrana pompa jest praktycznie samoobsługowa. Nie wymaga dostarczania żadnego rodzaju paliwa, czyszczenia, czy rozpalania pieca. Ich praca nie wymaga nadzoru użytkownika. Co więcej, pozostają najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania dowolnego obiektu. Bezpieczne użytkowanie pompy ciepła zapewnia fakt, że nie potrzebuje ona do działania żadnego paliwa. W związku z tym użytkownik nie musi obawiać się zaczadzenia lub wybuchu, które mogą nastąpić przy instalacji olejowej, gazowej lub paliwowej.

Dodatkowym atutem pomp ciepła jest niewątpliwie niski koszt eksploatacji. Obecnie zamontowanie pompy ciepła do ciepłej wody jest najtańszym sposobem jej pozyskiwania. Badania pokazują, że podczas optymalnego korzystania z pompy ciepła przez 3-4 osobową rodzinę, dzienny koszt podgrzania wody wynosi ok. 0,96 zł. Już podczas budowy nowego domu, decydując się na instalację pompy ciepła, można znacząco zaoszczędzić na kosztach inwestycyjnych, nie budując np. systemu odprowadzania spalin. Co więcej, jeżeli rezygnujemy z kotła gazowego, na rzecz pompy, to nie musimy doprowadzać gazu do budynku oraz wykonywać przyłącza gazowego, co zwykle jest związane z poniesieniem określonych opłat. Również przy rezygnacji z kotła stałopalnego, na rzecz pompy ciepła oszczędzamy przestrzeń, ponieważ nie potrzebujemy miejsca na składowanie opału.

Ponadto, pompa ciepła to urządzenie, które można zasilać energią produkowaną z własnej instalacji fotowoltaicznej. Jest to bardzo ekonomiczne ponieważ ilość energii elektrycznej potrzebnej do zasilania pompy jest niewielka. Kolejną zaletą instalacji pompy ciepła jest ekologia. W miejscu eksploatacji pompy nie powstają spaliny, więc nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego.

Następnym atutem pomp ciepła jest również szybki i łatwy montaż urządzenia oraz jego małe gabaryty. Pompę ciepła można zamontować w praktycznie każdym pomieszczeniu takim jak np. pomieszczenie techniczne, gospodarcze, kuchnia, czy pralnia. Nie ma też potrzeby budowania zbiornika na paliwo (olej lub gaz) oraz okresowego sprawdzania jego stanu.

Na końcu warto wspomnieć o możliwości wykorzystania pompy ciepła do schładzania pomieszczeń latem. Mogą one bowiem pobierać powietrze z określonego obszaru, i wdmuchiwać je (po schłodzeniu o kilka stopni) do innego. Dodatkową zaletą jest osuszanie wilgotnych pomieszczeń, co przydaje się zwłaszcza zimą.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Kalkulator Fotowaltaiki

Masz pytania? Zadzwoń: